Obróbka skrawaniem CNC we Wrocławiu
Frezowanie CNC to obecnie jedna z najpopularniejszych i najnowocześniejszych technik obróbki skrawaniem CNC. Proces frezowania odbywa się przy wykorzystaniu zaawansowanych centrów obróbczych sterowanych numerycznie. Frezarka CNC skrawa obrabiany materiał przy pomocy specjalnych narzędzi – frezów, wykonanych z odpornych i twardych materiałów: ze stali, węglika spiekanego lub diamentu. Do obróbki różnych materiałów jak drewno, HPL czy OSB służą frezy o różnej wielkości, geometrii i ilości ostrzy.
Obróbka CNC umożliwia uzyskanie precyzyjnie wyciętych detali, zarówno jednostkowo, jak i przy produkcji wielkoseryjnej, z zachowaniem pełnej powtarzalności. Proces wycinania CNC zaczyna się od przygotowania modelu w programie CAD, który następnie będzie wycinany z wybranego materiału, na stole frezarki CNC, po zaprojektowaniu go w programie CAM. W Desgen posiadamy 4-osiowe centrum obróbcze CNC o dużym polu roboczym, przystosowane do frezowania: drewna i materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, płyt MDF, OSB, HPL, sklejki; tworzyw sztucznych oraz metali miękkich, takich jak: aluminium, miedź i mosiądz.
Obróbka skrawaniem CNC odbywa się za pomocą różnego rodzaju frezów jak już wcześniej wspomnieliśmy. Frezy posiadają różną wielkość, średnicę długość i geometrię i są zaprojektowane do różnych celów, a o tym jakiego freza użyjemy w danej sytuacji decyduje obróbka CNC. Do większości obróbek używa się frezów czołowo walcowych, które mogą być proste lub o konstrukcji spiralnej. Frezy takie posiadają pióra – czyli ostrza skierowane spiralą do góry wtedy to taki frez nazywany jest frezem pozytywowym lub też są skierowane ku dołowi i w takim przypadku jest to frez negatywowy. Fraza pozytywowego używa się w sytuacjach kiedy chcemy wybierać materiał z dużą prędkością ku górze. Nie zawsze jednak sprawdza się zastosowanie takiego freza, w niektórych sytuacjach lepiej użyć frezów negatywowych, szczególnie do materiałów o mniej jednorodnej lub włóknistej strukturze takich jak np. drewno czy sklejka. W takim przypadku obróbka CNC frezem negatywowym zatnie nam włókna materiału w dół pozostawiając ładną i jednorodna powierzchnię co nie zawsze mogłoby się udać przy zastosowaniu freza pozytywowego. Frezem łączącym zalety negatywu i pozytywu jest frez negatywowo pozytywowy, który to posiada done ostrza skierowane ku górze oraz górne ostrza skierowane kątem natarcia ku dołowi. Takie frezy mają zastosowanie w obróbkach materiałów płytowych, dając bardzo dobre rezultaty uzyskiwanej powierzchni gdyż zarówno dolne jak i górne ostrza zasilają płytę do wewnątrz pozostawiając gładką i ostrą krawędź dolną i górną bez wyrwań i wyszarpań materiału.
Obróbka skrawaniem CNC może być także realizowana za pomocą frezów kulowych, które to są często wykorzystywane szczególnie przy frezowaniu 3D. Frez kulowy przy strategiach modelowania przejeżdża wielokrotnie w niewielkich odległościach od poprzedzającej ścieżki dzięki czemu tworzy łagodne zaokrąglenia i obłości. Im mniejsze są odległości pomiędzy przejazdami tym większą dokładność i gładkość powierzchni możemy uzyskać. Kolejną podstawową kategorią frezów są frezy stożkowe oraz inne frezy profilowe, które mają zmienną geometrię na całej długości freza. Takie frezy służą do wykonywania faz czy nadawania gotowych kształtów poprzez jednokrotne przejechanie freza skrawającego materiał. Jest jeszcze wiele różnych frezów używanych przy wykonywaniu obróbek CNC, omówiliśmy jednak kilka podstawowych aby lepiej zrozumieć na czym polega obróbka skrawaniem CNC.
Jak frezujemy w Desgen – obróbka CNC
Pole robocze naszego centrum obróbczego ma wymiary 3000 x 2100 x 600 mm i umożliwia obróbkę CNC elementów o znacznych rozmiarach lub wielu obiektów w jednym procesie technologicznym.
Nasze centrum posiada dziesięcio pozycyjny magazyn narzędzi, które są zmieniane automatycznie w trakcie wycinania CNC, zgodnie z aktualnie trwającą obróbką. Umożliwia to ciągłą pracę maszyny i płynną zmianę narzędzi bez przerywania procesu frezowania. Ma to zasadniczy wpływ na oszczędność czasu pracy oraz kosztów związanych z wykonywaną obróbką.
Maszyna wyposażona jest także w podzielnicę – czyli dodatkową oś obrotową, na której możemy zamocować materiał o wymiarach 500x500x1700mm oraz obrabiać go w sposób podobny jak na tokarce. Różnica między tokarką polega na tym, że element obrabiany nie wiruje z dużą prędkością tak jak ma to miejsce na tokarce a jest obracany synchronicznie z pracą wrzeciona, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać skomplikowane obróbki 3D na całym materiale przy mocowaniu w dwóch miejscach – po przeciwległych jego końcach. Obróbki na podzielnicy stosuje się do wykonywania elementów podłużnych, które muszą być obrobione z każdej strony, do figur obrotowych, oraz nieregularnych form, przy których łatwiej jest wykonać obróbki na podzielnicy niż na stole maszyny.
Elementy na stole maszyny możemy mocować do procesu frezowania mechanicznie, za pomocą odpowiednich uchwytów lub zacisków a także za pomocą podciśnienia. Mocowanie za pomocą podciśnienia wykorzystuje się szczególnie przy elementach o dużej powierzchni, które mogą zostać przyssane do stołu z dużą siłą tak aby podczas obróbki leżały stabilnie w jednym położeniu. Taki rodzaj mocowania jest stosowany szczególnie do obróbek płyt, najczęściej sklejki, drewna, MDF oraz tworzyw sztucznych.
CNC projekt i wykonanie
Aby powstał plik z gotową obróbką CNC, musimy zaprojektować obróbki. Do projektowania obróbki używamy najczęściej plików naszych klientów lub sami tworzymy takie projekty. Do obróbek dwuwymiarowych otrzymujemy pliki DWG, DXF lub AI natomiast do obróbek 3D pliki step lub STL. Kiedy posiadamy pliki wyjściowe z projektem CAD należy wykonać CNC projekt, który to tworzymy w specjalistycznym oprogramowaniu CAM. Używamy różnych programów w zależności od potrzeb a także od tego czy obróbki które musimy zaprojektować są dwu lub trójwymiarowe. W takim oprogramowaniu nadajemy wszystkie strategie frezowania CNC, które to następnie zostaną przetworzone na prosty kod NC w pełni zrozumiały dla centrum obróbczego CNC. W taki oto sposób otrzymujemy pliki, które możemy wykorzystać jednorazowo a także wielokrotnie dla powtarzalnych obróbek w dowolnym czasie. CNC projekt wymaga zainwestowania określonej ilości czasu ale realizując kolejne obróbki czas ten zwraca się wielokrotnie przynosząc duże oszczędności naszym klientom np. przy większej powtarzalnej produkcji.
Rodzaje frezowania CNC:
- frezowanie 2D – obróbka w dwóch osiach X i Y.;
- frezowanie 3D – płynna obróbka w trzech osiach: X, Y i Z.
Jak przygotować pliki do obróbki CNC
Przygotowując projekt frezowania 2D należy zapisać go w jednym z wybranych formatów: DWG, DXF, AI lub EPS, pamiętając, aby rysunek był przedstawiony w skali 1:1, w milimetrach, oraz żeby wszystkie wektory były zamknięte. Chcąc prawidłowo wykonać frezowanie 3D należy przygotować projekt w jednym z formatów plików przeznaczonych do obróbki w trzech osiach: STEP, STP lub STL.
Oferujemy frezowanie CNC we Wrocławiu. Chętnie pomożemy przygotować pliki lub skonsultować projekt. Doradzimy jaki materiał sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach. Oferta na frezowanie CNC jest każdorazowo dopasowana do indywidualnych potrzeb Klienta. Obsługujemy nie tylko województwo dolnośląskie, ale przyjmujemy zlecenia z całej Polski.
Dlaczego warto zlecić obróbkę skrawaniem CNC we Wrocławiu w Desgen?
Nasze wieloletnie doświadczenie projektowe pozwoli nam doradzić w wyborze odpowiedniego materiału dla konkretnego zastosowania, a także rodzaju obróbki oraz procesu jej wykonania, która ma kluczowe znaczenie dla jakości produktu końcowego. Planując produkcję w technologii frezowania CNC, czas pojedynczego procesu frezowania ma duże znaczenie przy kalkulacji produkcji oraz kształtowaniu ceny wyrobu końcowego a jest ono tym większe im większy wolumen produkcji planujemy wdrożyć. W Desgen pomagamy zaplanować produkcję tak aby była ona jak najbardziej ekonomiczna.
Jeśli produkcja Twojego projektu wymaga dodatkowych procesów technologicznych, takich jak szlifowanie czy lakierowanie to także możemy doradzić jak najlepiej je wykonać. Współpracujemy z lakiernikami z wieloletnim doświadczeniem, których polecimy do nawet najbardziej wymagającego zadania.