Co to jest frezowanie 2D?

Frezowanie 2D to rodzaj obróbki skrawaniem, polegający na wycinaniu zaprojektowanych kształtów z materiału w formie płyty. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem centrum obróbczego sterowanego numerycznie i specjalnych narzędzi – frezów. Frezy do wykonywania różnych obróbek różnią się od siebie pod względem: długości, średnicy, kształtu części roboczej freza, materiału z jakiego frez został wykonany. Dzięki obróbce frezowania 2D możemy wycinać kształty z różnych płyt. W Desgen pracujemy w takich materiałach jak: klejonka drewniana, sklejka, płyta wiórowa zwana płytą meblową, laminaty HPL, płyty OSB, płyty HDF, płyty MDF oraz płyty z tworzyw sztucznych.

proces obróbki skrawaniem frezowanie cnc
Proces obróbki skrawaniem – frezowanie 2D

Jak frezujemy 2D?

Frezowanie 2D na zaawansowanym centrum obróbczych, wyposażonym w automatyczny magazyn narzędzi, umożliwia wykonywania skomplikowanych obróbek CNC różnymi fazami, podczas jednego procesu technologicznego. Dzięki temu możemy wycinania z płyt dowolne kształty, a także wykonywać nawierty, zagłębienia, kieszenie, puszki pod zawiasy oraz wiele innych obróbek CNC.

Procesem poprzedzającym frezowanie 2D jest przygotowanie odpowiedniego projektu w programie typu CAD (Computer-aided design). Następnie gotowy projekt jest przekładany na język maszyny, za pomocą programu typu CAM (Computer-aided manufacturing) co pozwala na przeprowadzenie procesu frezowania CNC. Możesz zlecić nam frezowanie CNC 2D we Wrocławiu. Uzyskasz formatki odpowiedniego kształtu i rozmiaru, według Twojego projektu, z wybranego materiału.

Do frezowania 2D różnych materiałów, centrum obróbcze CNC powinno mieć odpowiednio duży obszar stołu roboczego. Materiał w postaci płyt: sklejka, płyta OSB, płyta wiórowa, płyta MDF, występuje w różnych rozmiarach i często posiada: 2 czy 2,5, a nawet 3 m długości. Obszar roboczy naszego centrum frezarskiego CNC posiada wymiary: 3050 x 2100 mm dlatego jesteśmy w stanie frezować w większości najpopularniejszych formatów materiałów występujących na rynku. Precyzję obróbek takich jak frezowanie CNC zapewnia stół próżniowy centrum, który unieruchamia płyty za pomocą podciśnienia. 

elementy mebli wycięte podczas frezowania cnc 2d
Prototypowanie mebli za pomocą frezowania 2D

Jak przygotować pliki do frezowania 2D?

Przygotowując projekt frezowania 2D należy zapisać go w jednym z formatów: DWG, DXF, AI, EPS, pamiętając, aby rysunek był przedstawiony w skali 1:1, w milimetrach, oraz żeby wszystkie wektory były zamknięte. Jeśli masz trudności z odpowiednim przygotowaniem projektu skontaktuj się z nami. Usługę frezowanie CNC 2D we Wrocławiu świadczymy zarówno lokalnie, we Wrocławiu, jaki i dla klientów z innych miejscowości. Możemy zorganizować transport jednostkowych elementów oraz produkcji wielkoseryjnej. Jeśli posiadasz własny materiał, możemy go od Ciebie odebrać oraz dostarczyć z powrotem po wykonaniu na nim zleconego frezowania CNC

Przykładowe realizacje frezowania 2D

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button