Co to są płyty OSB?

Płyty OSB to stosunkowo tani materiał drewnopochodny, wykorzystywany najczęściej w budownictwie i w wykańczaniu wnętrz, a także jako materiał konstrukcyjny do różnych zastosowań. Cięcie CNC płyt OSB czy też frezowanie płyt OSB ma na celu dopasowanie kształtu i rozmiaru płyty do pożądanego.

Jak frezujemy płyty OSB?

Wykonując cięcie OSB mamy możliwość uzyskania powtarzalnego kształtu i rozmiaru wielu sztuk obrabianych elementów. Mamy pewność że przy pracach budowlanych oraz przy produkcji elementów konstrukcyjnych będziemy korzystali z identycznych, powtarzalnych elementów. Płytę OSB frezuje się najczęściej frezami o średnicy od 8 do 16 mm. Proces frezowania jest szybki i daje bardzo dobre rezultaty. Zdarza się, że konstrukcja budowlana wymaga uzyskania z płyty OSB skomplikowanego kształtu – obróbki CNC to umożliwiają. Cięcie płyt OSB we Wrocławiu na centrum obróbczym CNC to dobry wybór jeśli posiadasz duże ilości formatek do przygotowania lub projekt składający się z elementów o nieregularnych kształtów lub dużej ilości otworów, wymagający dużej precyzji wykonania. W takim przypadku to na pewno będzie dobry wybór. 

Ze względu na swoją niejednorodną strukturę, nie zaleca się frezowania w płytach OSB drobnych detali i kształtów oraz grawerowania płyt OSB. Efekty tych obróbek nie będą zadowalające, zwłaszcza, że można dobrać do tego celu zdecydowanie lepsze materiały. 

Jeśli zależy Ci aby uzyskać precyzyjne cięcie OSB oraz na powtarzalności uzyskanych wymiarów to frezowanie CNC jest właściwym wyborem. W relatywnie krótkim czasie możemy wyciąć zarówno jednostkowy kształt, jak i podjąć się seryjnej produkcji dopasowanej do Twoich potrzeb. 

Płyty OSB do frezowania mocujemy za pomocą podciśnienia do stołu próżniowego naszego centrum obróbczego CNC. Nie ma potrzeby stosowania żadnych innych mocowań mechanicznych. Mamy możliwość wycinania wielu elementów z jednej płyty przy zachowaniu bardzo dobrej jakości.

Cięcie płyt OSB

Jeśli Twój projekt zakłada cięcie płyt OSB w większej ilości to możemy pomóc w optymalizacji rozkroju. Niezależnie czy projekt obejmuje takie same formaty czy dużo elementów o różnych kształtach i wielkości jesteśmy w stanie optymalnie zaplanować cały rozkrój używając minimalnej ilości materiału potrzebnego do tego celu. Posiadamy oprogramowanie do optymalizacji cięcia płyt OSB, z którego korzystamy przy projektowaniu obróbek CNC. Jak otrzymamy projekt na podstawie którego będziemy mieli podać wycenę realizacji, odpowiemy ile dokładnie płyt OSB należy zużyć do danego projektu a ilość odpadu ograniczymy do minimum tak aby wprowadzić możliwie dużą oszczędność. Zoptymalizowane cięcie płyt OSB pomoże utrzymać w ryzach budżet całego projektu.

Zainteresowała Cię nasza oferta na frezowanie CNC? Zapraszamy do kontaktu!

W jakich formatach dostępne są płyty OSB?

Poza najczęściej spotykaną płytą o wymiarach: 2500 x 1250 mm występują także płyty o wymiarach: 2800 x 1250 mm, 2800 x 2070 mm, 2650 x 1250 mm czy 2440 x 1220 mm. Poza wymienionymi występuje jeszcze kilka innych formatów, ale są one zdecydowanie mniej popularne. Na naszym centrum obróbczym CNC o dużym polu roboczym możemy wycinać większość formatów płyt OSB.

Jak przygotować pliki do frezowania płyt OSB?

Serdecznie zapraszamy do współpracy jeśli chciałbyś wykonać cięcie płyt OSB we Wrocławiu. Pliki do frezowania płyt OSB należy przygotować w jednym z następujących formatów: DWG, DXF, AI, EPS. Należy pamiętać, że projekt powinien być wykonany w skali 1:1, w milimetrach, a wszystkie wektory powinny być zamknięte. Jeśli przygotowanie projektu sprawia Ci trudność, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością Ci pomożemy. Realizujemy cięcie płyt OSB we Wrocławiu, jednak przyjmujemy zlecenia także z całej Polski, zarówno małe jak i wielkoseryjne.

Najczęstsze zastosowania cięcia CNC płyt OSB:

elementy konstrukcyjne różnego zastosowania: budynków, stosowane w aranżacji wnętrz, meble i konstrukcje mebli, formy odlewnicze.

Zobacz nasze realizacje frezowania płyt OSB:

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button