Co to jest frezowanie 3D?

Frezowanie 3D to rodzaj obróbki CNC, przy pomocy której możemy uzyskiwać trójwymiarowe kształty, wycięte w różnych materiałach. Taką obróbkę wykonuje się odpowiednimi frezami, dostosowanymi do jej rodzaju. Materiał możemy modelować, nadając mu odpowiedni kształt oraz wykonywać szereg innych obróbek, takich jak: wiercenie czy planowanie powierzchni. Nasze wieloosiowe centrum obróbcze CNC jest wyposażone w automatyczny magazyn narzędzi, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonać wszystkie obróbki w krótkim czasie, podczas jednego procesu frezowania. Odpowiednie narzędzia użyte podczas obróbki wykonują po kolei frezowanie 3D detalu: najpierw nadając zgrubny kształt frezami płaskimi, a na końcu wygładzają powierzchnię frezami kulowymi lub promieniowymi. Ze względu na coraz większe zapotrzebowania na obróbki 3D skrawaniem oferujemy usługi frezowanie CNC 3D we Wrocławiu.

meble wykonane z pomocą frezowania 3d
Frezowanie drewna w technologii obróbki skrawaniem CNC

Jak wykonuje się frezowanie 3D?

Frezowanie 3D wykonywać można w płytach, ale częściej wykorzystuje się w tym celu materiały o większej grubości, w których możemy frezować bryły, różne przedmioty i detale. W zależności od sposobu wykorzystania gotowych elementów wybiera się odpowiedni materiał, w którym będziemy wykonywali frezowanie 3D. Najczęściej obróbkę w trzech wymiarach przeprowadza się w takich materiałach jak: drewno, MDF, różnego rodzaju tworzywa sztuczne czy pianki modelarskie. Dzięki zróżnicowanej gamie materiałów można wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie pod względem technicznym i ekonomicznym dla konkretnego projektu.

Ważnym etapem pracy przy wieloosiowych obróbkach frezowania 3D jest odpowiednie przygotowanie materiału do frezowania – przygotówki. Najczęściej należy takiemu elementowi nadać odpowiedni wymiar, pozostawiając nadmiar materiału ponad rozmiar gotowego modelu. Przygotówka będzie najczęściej wykonana poprzez sklejenie kilku warstw materiału: drewna, sklejki lub płyty MDF. Precyzja przy klejeniu materiału do obróbki frezowania 3D spowoduje, że efekt końcowy wykonanych detali będzie bardzo wysokiej jakości.  

frezowanie cnc stołu dębowego
Stół z drewna dębowego frezowany 3D

Obszar roboczy dla obróbek frezowania 3D

Obszar roboczy maszyny CNC, na której pracujemy, ma wymiary 3050 x 2100 x 600 mm. Dzięki temu możemy frezować elementy znacznej wielkości. Nasze centrum obróbcze CNC wyposażone jest w tokarko-frezarkę co daje umożliwia obrabianie brył obrotowych lub nieregularnych figury czy rzeźby o wielkości do 500 mm średnicy oraz do 1700 mm długości. Jest to przydatne w przypadku frezowania obłych elementów z jednego zamocowania przygotówki. Wykonujemy frezowanie CNC 3D we Wrocławiu, ale nie ograniczamy się terytorialnie, realizujemy zlecenia w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Jak przygotować projekt oraz pliki do frezowania 3D?

Chcąc prawidłowo wykonać frezowanie 3D należy przygotować projekt elementu w jednym z odpowiednich formatów plików, takich jak: STEP, STP, STL. Jeśli chcesz zrealizować frezowanie CNC 3D we Wrocławiu, ale nie masz możliwości wykonania projektu lub potrzebujesz pomocy w jego przygotowaniu, skontaktuj się z nami, chętnie Ci w tym pomożemy.

 

Przykładowe realizacje - Frezowanie 3D

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button