!Sklejka to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, który występuje w formie płyt o różnych wymiarach.

Najczęściej spotykane formaty sklejki to:

  • 1 250 x 2 500 mm
  • 1 525 x 1 525 mm
  • 3 000 x 1 500 mm

Produkowanych jest jeszcze wiele innych formatów sklejki, ale wymienione powyżej są najbardziej popularne.

Sklejka posiada także duże zróżnicowanie pod względem grubości. Najczęściej jej wymiary mieszczą się od 3 do 50 mm grubości.

sklejka z frezowanymi elementami
Prototypowanie mebli ze sklejki

Jak frezujemy sklejkę?

Frezowanie w sklejce wykonuje się frezami o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Najczęściej o średnicy: 4, 8, 10, 12 oraz 16 mm. Cięcie sklejki można przeprowadzać z prędkościami rzędu 20 m/min – frezowanie w sklejce jest bardzo wydajne. Ze względu na jednolitą strukturę materiału mamy prawie nieograniczone możliwości frezowania w sklejce

Cięcie sklejki CNC to proces niezwykle szybki i precyzyjny. Dzięki obróbce CNC, możemy uzyskiwać dowolne kształty i formy, które wykorzystuje się na szeroką skalę, nie tylko w przemyśle, ale także w budownictwie, w wykańczaniu wnętrz, meblarstwie i w wielu innych branżach. 

Sklejka nadaje się także do grawerowania. Jest to jednorodny materiał i można w niej grawerować nawet małe elementy, które podnoszą estetykę gotowego detalu. Wykonane elementy można znakować na tym samym centrum obróbczym CNC, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ nie zmieniamy maszyny czy zakładu produkcji, jak w przypadku tampodruku lub malowania. 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta na frezowanie CNC? Zapraszamy do kontaktu!

 

Ze względu na fakt, że wykonujemy na maszynie CNC różne obróbki, jedna po drugiej, wieloma narzędziami, możemy szybko wyfrezować elementy mebli, wraz ze wszystkimi nawiertami pod różne okucia, takimi jak: zawiasy szuflad czy inne systemy meblowe. Dzięki wykorzystaniu frezowania CNC możemy wyciąć wszystkie elementy mebli ze sklejki, które następnie można połączyć za pomocą systemu złączek cabineo, rafix czy innych tego typu. 

Elementy powstałe w procesie frezowania CNC w sklejce możemy polakierować lub pokryć specjalnymi olejami zabezpieczającymi przed zabrudzeniem oraz chłonięciem wody.

W Desgen możemy przeprowadzać proces wielkoseryjnej produkcji cięcia sklejki, oszczędzając czas i pieniądze, wykorzystując duże pole robocze naszej maszyny CNC 3000×2050 mm. Możemy w ten sposób obrabiać dziesiątki, a nawet setki detali, z jednego zamocowaniu arkusza sklejki. Sklejkę do nestingu (frezowania w 2 wymiarach) mocujemy na centrum obróbczym CNC za pomocą podciśnienia na stole próżniowym. Sklejka podczas obróbki jest z dużą siłą przyssana do stołu. Daje to możliwość wykonywania frezowania zaprojektowanych elementów bez potrzeby mechanicznego mocowania sklejki do stołu maszyny, co czyni obróbkę niezwykle szybką, precyzyjną i ekonomiczną.

Cięcie sklejki

Cięcie sklejki można wykonać za pomocą dwóch technologii: cięcia sklejki laserem oraz za pomocą frezowania CNC sklejki. Obie te metody różnią się od siebie ale mają także swoje mocne strony. Cięcie sklejki laserem najczęściej stosuje się do mniejszych gabarytowo elementów gdzie konieczne jest uzyskanie minimalnych promieni cięcia, czasami mniejszych nawet niż R1mm. Laserem możemy ciąć więc precyzyjnie jednak tylko w minimalnych grubościach sklejki – od 1 do kilku milimetrów. Przy większych grubościach sklejki i przy cięciu laserem nie jesteśmy w stanie otrzymać poprawnej ostrej krawędzi cięcia, dlatego że nie jest możliwe utrzymania ogniskowania promienia lasera na takiej grubości. Korzystając z lasera otrzymujemy także przydymione krawędzie cięcia co nie zawsze jest pożądane w niektórych przypadkach. Cięcie sklejki w technologii frezowania CNC pozwala na obróbkę materiału o dużych grubościach od jednego milimetra nawet do kilkuset milimetrów grubości. Frezowane krawędzie nie będą przydymione a cały proces zostanie wykonany dużo szybciej niż w przypadku cięcia laserem. 

 

schody frezowane ze sklejki podczas obórbki CNC
Schody frezowane ze sklejki

Frezowanie 3D w sklejce

Sklejka nadaje się także do wykonywania elementów przestrzennych, takich jak: płaskorzeźby, bryły obrotowe oraz inne trójwymiarowe kształty. Jeśli potrzebny jest detal ze sklejki o grubości kilku lub kilkudziesięciu centymetrów, możemy skleić ze sobą kilka płyt, uzyskując pożądaną grubość, dla wyfrezowania odpowiedniego elementu. 

Jak przygotować pliki do frezowania sklejki?

Jeśli potrzebujesz zamówić elementy ze sklejki, ale nie posiadasz projektu, lub potrzebujesz pomocy w jego wykonaniu, chętnie Ci w tym pomożemy. Oferujemy wycinanie w sklejce we Wrocławiu, jednak nie ograniczamy się tylko do tego regionu i przyjmujemy zlecenia z całej Polski, zwłaszcza na większe serie produktów. Pliki do cięcia sklejki najlepiej przygotować w odpowiednich formatach, w zależności od rodzaju obróbki. W przypadku frezowania 2D, zalecane formaty to: DWG, DXF, AI, EPS, a do obróbki 3D: STEP, STP, STL. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie wektory na rysunku były zamknięte, narysowane w skali 1:1, w milimetrach. Realizując zlecenia takie jak wycinanie w sklejce we Wrocławiu, mamy możliwość jednoczesnego wykonywania kilku procesów technologicznych: frezowanie, cięcie, wiercenie czy grawerowanie.

optymalizacja frezowania CNC elementów mebli dla dzieci
Optymalizacja frezowania CNC elementów mebli dla dzieci

Frezowanie sklejki cena

Cena frezowania sklejki zależy od kilku czynników. Przy wycenie bierzemy pod uwagę ilość detali jakie mają być wykonane w sklejce, skomplikowanie geometrii  tych detali, grubość sklejki a także rodzaj obróbki CNC. Mniej skomplikowane detale wykonywane w technice frezowania 2D będą z pewnością tańsze niż bardziej skomplikowane bryły 3D, przy których potrzeba więcej pracy przy przygotowaniu obróbki a także czas samego frezowania 3D także będzie dłuższy. Na końcową wycenę wpływa także ilość użytych narzędzi podczas obróbki oraz oraz wykonywanie otworów, fazowanie krawędzi i wiele innych strategii obróbki CNC. Jeśli chciałbyś otrzymać wycenę swojego projektu to prześlij do nas pliki 2d lub modele 3D w zależności od zapotrzebowania a my wycenimy realizację twojego projektu tak szybko jak będzie to możliwe. Nie zwlekaj, już teraz zapytaj o cenę cięcia sklejki w technologii frezowania CNC!

Obsługiwane miasta

Usługi frezowania oferujemy nie tylko we Wrocławiu. Sprawdź ofertę dla naszych innych miast:

Przykłady zastosowania frezowania w sklejce:

elementy konstrukcyjne i wykończeniowe w budownictwie, okładziny ścienne, meble, opakowania, zabawki, litery i tablice informacyjne, elementy identyfikacji wizualnej i wiele innych.

Zobacz nasze realizacje frezowania sklejki:

Przykładowe realizacje, frezowanie CNC sklejki

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button