Na czym polega grawerowanie?

Grawerowanie CNC to proces obróbki skrawaniem, który ma na celu wycięcie płytkich kształtów w materiale, najczęściej liter, oznaczeń i grafik. Grawerowanie CNC wykonuje się mniejszymi frezami o niedużej średnicy, co umożliwia zachowanie precyzji wzoru. Grawerowanie CNC możemy wykonywać w każdym materiale o zwartej strukturze, który nadaje się do frezowania. Grawerowanie CNC najczęściej stosuje się do wycinania logo na materiałach firmowych, a także innych, skomplikowanych grafik. Tego typu elementy odznaczają się wysoką estetyką oraz posiadają dużą odporność na ścieranie i uszkodzenia, w porównaniu z innymi metodami oznaczania powierzchni: naklejkami, malowaniem czy tampodrukiem. 

Wykonujemy grawerowanie CNC we Wrocławiu w szerokiej gamie materiałów:

Poza wyżej wymienionymi materiałami jest jeszcze wiele innych, w których możliwe jest grawerowanie CNCNie zaleca się wykonywać obróbek grawerskich w materiałach niejednorodnych, takich jak: płyta wiórowa czy płyta OSB. Ich struktura  powoduje wykruszenia i uszkodzenia grawerowanego wzoru.

Jak wykonujemy grawerowanie CNC?

Grawerowanie CNC wykonujemy w materiale o grubości od 1 do 600 mm. Format płyty, na którym możemy grawerować, może wynosić nawet 3050 mm długości oraz 2100 mm szerokości. Grawerujemy zarówno pojedyncze elementy, jak również większe serie komponentów. Oznacza to, że możemy rozłożyć wiele obrabianych detali na stole roboczym centrum obróbczego CNC. Oszczędzamy czas, gdyż nie musimy po każdej obróbce grawerowania ściągać detal ze stołu roboczego i zakładać nowy. Grawerowanie CNC to proces, który sprawdza się przy wykonywaniu jednostkowej oraz mało i średnio seryjnej produkcji, liczącej do kilkuset, do kilku tysięcy sztuk. W przypadku większych ilości bardziej ekonomiczne będzie zastosowanie lasera, tampodruku lub innych metod znakowania produktów.   

Grawerowanie sklejki

Do wykonywania oznaczeń, szyldów czy logotypów często stosowanym materiałem jest sklejka. Najczęściej jest stosowana wewnątrz pomieszczeń i daje duże możliwości ze względu na swoje właściwości techniczne oraz estetyczne. Realizację napisów czy logo można wykonać poprzez grawerowanie sklejki. Wykonując grawerowanie w sklejce mamy do dyspozycji frezowanie kieszeni na różne głębokości od np milimetra do nawet kilku milimetrów, różnicując w ten sposób powierzchnię sklejki i tym samym uwydatniając różne elementy grawerowanego wzoru. Odpowiednio frezowany materiał  odsłania kolejne warstwy sklejki co ukazuje jej estetykę, praktycznie niemożliwą do osiągnięcia w innych materiałach. Grawerowanie sklejki może się odbywać za pomocą frezów prostych, frezów stożkowych, kulowych oraz innych frezów specjalnych, z których każdy daje inny efekt urozmaicając realizowany projekt. Grawerowane elementy elementy w sklejce można następnie zaolejować lub polakierować lakierem bezbarwnym lub kryjącym. Duże rozmiary dostępnych arkuszy pozwalają na zrealizowanie większości projektów w których grawerowanie w sklejce stanowi podstawowy proces technologiczny.

Jak przygotować projekt oraz pliki do grawerowania CNC?

Pliki do grawerowania CNC należy przygotować w jednym z poniższych formatów: DWG, DXF, AI, EPS. Rysunki powinny być wykonane w skali 1:1, w milimetrach, a wszystkie wektory muszą być zamknięte. Jeśli nie jesteś w stanie przesłać nam gotowego projektu, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci w jego przygotowaniu. Wykonujemy grawerowanie CNC we Wrocławiu, ale przyjmujemy zlecenia z całej Polski, nisko oraz wielkoseryjne. 

Najczęściej graweruje się:

logotypy, litery, cyfry, znaki, oznakowanie pomieszczeń, systemy identyfikacji wizualnej, tablice informacyjne, opakowania, szkatuły, upominki, gadżety firmowe, przedmioty okolicznościowe, meble, zabawki drewniane dla dzieci i wiele innych.

Zobacz nasze realizacje grawerowania:

Przykładowe realizacje - grawerowanie

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button