Jak zbudowana jest Płyta MDF

MDF to płyta średniej gęstości z włókien drzewnych, powstająca przy udziale wysokiej temperatury. Płyty MDF są jednorodne, posiadają stałą gęstość i skład w całej swojej objętości. MDF jest materiałem, który można kleić ze sobą w większe elementy, uzyskując płyty o znacznej grubości lub większe, trójwymiarowe bryły, służące jako materiał bazowy, z którego następnie można wycinać detale i przedmioty w procesie obróbki CNC. 

Wewnętrzna struktura MDF jest jednorodna przez co materiał ten nadaje się doskonale do obróbki w procesie skrawania. Frezowanie płyty MDF daje bardzo dobre rezultaty, zarówno wizualne, jak i techniczne. Obrobiony MDF jest gładki, dobrze oddaje geometrię detalu, bardzo dobrze nadaje się do lakierowania, można go szlifować do pełnej gładkości.

Zastosowanie płyt MDF

Płyty MDF (w tym płyta MDF ryflowana) mają szerokie zastosowanie, wykorzystuje się do produkcji mebli, stolarki budowlanej, do produkcji listew przypodłogowych, paneli, elementów konstrukcyjnych, form i matryc wykorzystywanych w przemyśle.

płyty mdf z włókien drzewnych wykorzystywane do frezowania

Płyty MDF z włókien drzewnych

W jakim formacie frezujemy płyty MDF

Frezowanie MDF we Wrocławiu realizujemy na centrum obróbczym, na którym możemy wykonać frezowanie 2D oraz frezowanie 3D obiektów o wymiarach 3050 x 2100 mm oraz wysokości 600 mm. Frezujemy także nieregularne formy oraz bryły obrotowe na naszej tokarko-frezarce, na której możemy zamontować materiał o wymiarach 500 x 500 mm oraz długości 1700 mm. 

Jak frezujemy w płytach MDF

Płyta MDF do obróbki frezowania CNC jest mocowana do stołu roboczego centrum obróbczego CNC za pomocą próżni, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania żadnych innych mocowań mechanicznych. Cała płyta jest stabilnie ułożona w trakcie obróbki, co daje możliwość wycinania wielu elementów, z jednej płyty czyniąc frezowanie wydajnym i bardzo ekonomicznym. W przypadku kiedy realizujemy frezowanie MDF większych gabarytów trójwymiarowych stosujemy mocowanie próżniowe na ssawkach lub mocowanie mechaniczne dobierane dla konkretnego zastosowania. Świadczymy usługę  frezowanie MDF we Wrocławiu, więc jeśli masz potrzebę wykonania niskoseryjnej lub wielkoseryjnej produkcji, lub chciałbyś wykonać precyzyjne cięcie płyt MDF, wykonać wiele formatek z różnymi obróbkami takimi jak frezowanie, wykonanie odwiertów, zaokrąglanie, rzeźbienie to zapraszamy do współpracy. 

płyta mdf podczas obróbki cnc

Płyta MDF przymocowana do stołu roboczego

Cięcie płyt MDF

Cięcie płyt MDF czy też frezowanie płyt MDF możemy podzielić na 2 podstawowe kategorie:

  • frezowanie MDF 2D
  • frezowanie MDF 3D

Jako że płyty bardzo dobrze się frezuje można w nich wykonywać dwuwymiarowe wzory, kieszenie czy otwory ale także bardziej złożone modele trójwymiarowe, które to najczęściej realizuje się w bryłach powstałych z warstwowego klejenia płyt. Tak uzyskane bryły następnie poddawane są trójwymiarowym obróbkom frezowania CNC. frezowanie 2d płyt MDF często jest wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju paneli które to podczas frezowania otrzymują różnego rodzaju kształty, kieszenie lub ryflowanie powierzchni, w taki sposób powstaje np. popularna i często wykorzystywana w aranżacji wnętrz płyta MDF ryflowana. Cięcie płyt MDF stosuje się w przypadku konieczności uzyskania wielu różnych formatek z jednej płyty. O ile podobne cięcie można wykonywać na wielkoformatowych poziomych piłach panelowych to frezowanie CNC ma tą przewagę, że oprócz linii prostych możemy wycinać dowolne kształty nieregularne takie jak łuki, koła czy krzywe. Cięcie MDF za pomocą frezarki CNC to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnego cięcia na pile formatowej, gdyż w takiej samej jednostce czasu jesteśmy w stanie wyciąć nawet kilkudziesięciokrotnie więcej formatek z dużo większą precyzją.

Jak przygotować projekt do Frezowania MDF

Aby wykonać  frezowanie MDF należy przygotować projekt w odpowiednich formatach. Prosimy o przygotowanie plików do obróbki 2D w jednym z wybranych formatów: DWG, DXF, AI lub EPS, oraz dla potrzeb frezowania 3D w formatach: STEP, STP lub STL. Projekty powinny mieć zamknięte wektory a oraz powinny być przygotowane w skali 1:1, w milimetrach. Wykonujemy frezowanie MDF we Wrocławiu, przyjmujemy zlecenia nie tylko z Wrocławia i okolic ale także z całej Polski, pojedyncze zlecenia jak i produkcję nisko i wielkoseryjną. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, w przygotowaniu plików do wykonania obróbek CNC to chętnie w tym pomożemy.

Frezowanie MDF cena

Niestety nie da się przygotować ogólnego cennika frezowania MDF. Frezowanie CNC płyt MDF zależy od wielu składowych, do których należą: ilość elementów do frezowania, wielkość tych elementów oraz poziom skomplikowania geometrii. Duże znaczenie przy wycenie projektu ma rodzaj obróbki CNC, jaki należy przeprowadzić, aby zrealizować zadanie. Mniej skomplikowane obróbki dwu wymiarowe będą tańsze, a rozbudowane obróbki 3D będą z pewnością droższe, co związane jest ze zdecydowanie większą ilością pracy, którą należy wykonać, przygotowując obróbki w programie CAM, a także z czasem frezowania CNC. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, ile będzie kosztowało wykonanie twojego projektu, to prześlij do nas projekt w opisanej powyżej specyfikacji a, odeślemy Ci wycenę frezowania CNC.

 

Zobacz nasze realizacje frezowania płyty MDF:

Przykładowe realizacje, frezowanie CNC MDF

ZOBACZ TAKŻE INNE POPULARNE USŁUGI

Call Now Button