frezowanie na podzielnicy

Frezowanie a toczenie

Spis treści:

 

Co to jest toczenie CNC

Obróbka w procesie toczenia polega na wykonywaniu wcześniej zaprojektowanego detalu na maszynie zwanej tokarką. Obrabiany materiał jest umieszczony na osi obrotowej tokarki oraz obraca się z dużą prędkością w osi obrotu. Materiał jest obrabiany nożem tokarskim, który przemieszczając się automatycznie, odcina małe fragmenty materiału o grubości części milimetra. Zaletą tokarek jest precyzja oraz prędkość pracy. Ograniczeniem jest to, że można na nich wykonywać jedynie bryły obrotowe. 

Co to jest frezowanie CNC na podzielnicy

Frezowanie na podzielnicy lub na osi obrotowej to bardziej skomplikowany proces technologiczny od toczenia, pomimo że frezarko tokarka może wyglądać bardzo podobnie do tokarki CNC. Frezowanie CNC na podzielnicy polega na skrawaniu materiału za pomocą narzędzi takich jak frezy. Materiał podczas frezowania jest stabilnie umieszczony na podzielnicy, która to obraca się w trakcie frezowania wzdłuż własnej osi. Obroty jednak nie są tak szybkie jak w przypadku tokarki, raczej dużo wolniejsza i zsynchronizowane z głowicą frezującą. Materiał na podzielnicy może obracać się w dwie strony, zmieniając czasami nawet bardzo często kierunek obrotów podczas obróbki. Zsynchronizowany ruch obrotowy podzielnicy, a także głowicy frezującej daje możliwość obrabiania materiału w kilku osiach. Dzięki bardziej zaawansowanemu procesowi obróbki w stosunku do toczenia możemy wykonywać bardziej skomplikowane wzory, a także różne trójwymiarowe bryły, nie tylko obrotowe.

Jakie materiały można obrabiać na podzielnicy?

W tej technologii można obrabiać wiele materiałów:

  • drewno i materiały drewnopochodne takie jak: sklejka, MDF, HPL 
  • tworzywa sztuczne
  • metale

 

 

Jakie detale można wykonać frezując na podzielnicy?

Na podzielnicy można obrabiać małe i duże detale w wielu różnych materiałach. Dzięki podstawowej zalecie podzielnicy, czyli zamocowaniu materiału w jednym lub  dwóch przeciwległych punktach na jej osi, narzędzie frezujące ma prawie nieograniczony dostęp do materiału na całej jego długości, co nie jest możliwe przy frezowaniu np. na  stole frezarki CNC, gdzie materiał musi być stabilnie przymocowany dużą powierzchnią do stołu maszyny. Frezując na podzielnicy, możemy wykonywać swobodne bryły takie jak posągi i rzeźby, swobodne trójwymiarowe bryły, tralki, kolumny, filary i wiele innych. Frezowanie na podzielnicy daje bardzo duże możliwości uzyskania brył o skomplikowanej formie.

Jakie gabaryty możemy frezować na podzielnicy?

Dysponujemy podzielnicą, na której możemy zamocować materiał o wymiarach 1750x500x500 mm, a jeśli materiał będzie posiadał kształt walca, to może mieć 1750 mm długości oraz średnicę 600 mm. Możemy mocować także dużo mniejsze gabarytowo materiały, które można mocować tylko w jednym punkcie, przy głowicy podzielnicy, pozostawiając praktycznie nieograniczone możliwości obróbki.

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button