modelowanie 3D w MDF

Jaką wiedzą powinniśmy dysponować rozpoczynając współpracę z firmą produkcyjną lub usługową

Spis treści:

 

Rozpoczynając współpracę z firmą produkcyjną lub usługową warto zdobyć podstawowe informacje dotyczące tego co chcemy produkować:

 

  • jakimi technikami wytwarza się dany produkt,
  • jak powinniśmy przygotować projekty, rysunki 2D lub 3D,
  • z jakiego źródła czerpać materiał do produkcji,
  • jakie mogą być potencjalne czasy produkcji pojedynczego wyrobu,
  • jakie koszty wiążą się z realizowaniem produkcji,
  • na jakie terminy realizacji możemy liczyć i czy uda się zachować cykliczność produkcji,
  • jakie procesy należy wykonać po realizacji frezowania CNC, czy te procesy można zlecić firmie świadczącej usługi CNC czy należy takiej usługi poszukać na zewnątrz lub samemu się nią zająć;

Jeżeli posiadamy już informacje podstawowe to może uda nam się zgromadzić więcej wiedzy, która to pomoże nam zoptymalizować proces produkcyjny oraz  obniżyć jej koszty:

 

  • jakie narzędzia są wymagane w procesie frezowania CNC aby udało się wykonać nasz produkt,
  • czy można zmodyfikować produkt w taki sposób aby obniżyć koszty frezowania CNC używając tańszych narzędzi lub wręcz przeciwnie – produkując z wykorzystaniem droższych, wykonywanych na zamówienie narzędzi dzięki czemu możemy produkować wielokrotnie szybciej a co za tym idzie taniej,
  • czy występują a jeśli tak to jakie ograniczenia produkcyjne w krzywiznach, łukach, otworach, czy bryłach 3D. 
  • czy należy przeanalizować jakieś systemy mocowania materiału w trakcie procesu frezowania CNC – na pewno inaczej będziemy mocować materiał przy np frezowaniu sklejki, HPL czy płyt z tworzyw sztucznych a jeszcze inaczej będziemy musieli zamocować materiał w przypadku frezowaniu drewna czy frezowaniu MDF kiedy to chcemy produkować bardziej skomplikowane bryły 3D,
  • jak będzie wyglądał proces frezowania CNC, jakie operacje będą następowały po sobie,
  • ile będzie trwało i jakie będą koszty wykonania prototypu a także, w założeniu, ile potencjalnie prototypów wymaga twój produkt za nim będzie się nadawał do produkcji,
  • jak zaprojektować produkcję aby generować jak najmniej odpadów i optymalizować zużycie materiału.

 

Zdobycie wiedzy w konsekwencji uzyskania odpowiedzi na powyższe, bardziej zaawansowane pytania dadzą nam szerszy pogląd na produkcję oraz sam produkt jaki chcemy wykonać. Pytań, które pojawią się w trakcie do przeanalizowania jest znaczenie więcej ale powyższe pozwolą bardziej świadomie uczestniczyć w procesie projektowym jak i produkcyjnym. Przyczynią się także do sporej redukcji kosztów produkcji oraz zmniejszenia ceny dla klienta końcowego przy jednoczesnym zwiększeniu marżowości przedsięwzięcia.

Czym się kierować wybierając firmę do współpracy przy produkcji naszych wyrobów,

Decydując się na współpracę z firmą, która będzie dla nas świadczyła usługi produkcyjne dobrze się zastanowić z którą rozpocząć współpracę. Pierwszym i często najważniejszym kryterium wyboru przy podejmowaniu decyzji wydaje się być wycena usługi, jednak nie zawsze jest tak, że właśnie pierwotnie podana cena decyduje o tym z jakim skutkiem wdrożymy nasz produkt. Najlepiej przyszłe partnerstwo analizować na kilku płaszczyznach.

 

Poznaj również nasz artykuł: Własny produkt – Jak zacząć produkować własne wyroby nie posiadając swojej produkcji?

 

1. Odległość do nas

W zależności od skomplikowania produktu oraz samej produkcji może się okazać, że dobrze jest raz na jakiś czas spotkać się podczas prototypowania lub przygotowania produkcji. Takie spotkania są bardzo cenne jeśli sama produkcja jest skomplikowana lub musimy w trakcie prac akceptować określone elementy projektu przed kolejnymi fazami produkcji. Oczywiście da się to także zrobić na odległość – można przecież przesłać wykonany komponent do klienta ale to zawsze wiąże się z większą ilością czasu na same wysyłki. Kolejnym ważnym elementem podczas spotkań roboczych, w trakcie powstawania produktu jest to, że możemy zobaczyć produkcję, w jaki sposób pracują maszyny, porozmawiać z operatorem CNC czy projektantem CAM. Takie spotkania dają bardzo dużo wiedzy na temat samej produkcji oraz możliwości jakie ze sobą niesie, często trudne do zdobycia bez pojawienia się właśnie na hali produkcyjnej. 

 

2. Jakie materiały firma może obrabiać

Jest wiele firm na rynku które produkują z wykorzystaniem sterowanych numerycznie frezarek CNC, natomiast firmy te mogą się różnić pomiędzy sobą. Są firmy które specjalizują się we frezowaniu drewna czy  frezowaniu sklejki, jeszcze inne specjalizują się w tworzywach sztucznych, metalach czy kamieniu. Są także takie, które specjalizują się kilku różnych materiałach. Maszyny do produkcji w tych materiałach się różnią i park maszynowy którym dysponuje dana firma powinna odpowiadać naszej produkcji i procesów jakie będą w niej występowały.

 

3. Sprzęt jakim firma dysponuje

To jaki firma produkcyjno-usługowa posiada sprzęt może mieć kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji o jej wyborze. Produkt, który chcemy wykonać musi być ściśle skorelowany z technologiami jakimi dysponuje dany wykonawca. Jak już rozpoznamy w jakich materiałach producent się specjalizuje to należy dowiedzieć się jakich gabarytów posiada swoje frezarki CNC, i jakie te maszyny dają możliwości, a przede wszystkim czy da się na tym sprzęcie wykonywać produkty których potrzebujemy.

 

4. Dostępność firmy dla Ciebie

W dzisiejszym świecie wszyscy są zapracowani, należy więc podejmować decyzje o firmie z którą będziemy chcieli współpracować przez pryzmat tego czy będzie ona w stanie poświęcić nam dostateczną ilość czasu dla produkowania naszych produktów z sukcesem. Tylko jak to sprawdzić? Najlepiej zapytać czy model współpracy z firmą zakłada wspólną analizę produktu oraz czy firma jest gotowa współpracować nad powstawaniem produktu ale także czy sama produkcja będzie mogła być realizowana w akceptowalnych dla nas ramach czasowych. Każda firma posiada swój model biznesowy, są takie, które wykonują zadania w oparciu o formularze i komunikację mailową oraz takie które są otwarte szerszy dialog i bardziej się angażują w naszą produkcję. Która firma jest dla nas lepsza to już zależy czego najbardziej potrzebujemy. Jeśli potrzebujemy szybkiego wykonywania zadań dla nas to wybierzmy tą z najkrótszymi terminami realizacji, jeśli projekt jest dla nas trudny i wymaga konsultacji to wybierzmy taką, która chętnie będzie konsultowała projekt i będzie nam pomagała go wdrażać.

 

5. Przystępność

Przystępność to jest chyba jeden z najważniejszych czynników, które powinniśmy brać pod uwagę. Jeśli czujemy, że po drugiej stronie mamy do czynienia z kimś kto rozumie nasz produkt dobrze nam się z nim rozmawia to dobry znak że nawiązanie współpracy z tą właśnie firmą może zakończyć się sukcesem. Zwracajmy uwagę na to czy dokładnie rozumiemy o czym jest mowa, czy skomplikowane zagadnienia są nam przedstawiane w sposób zrozumiały oraz przede wszystkim czy rozmówca jest w stanie wyczuć jaki jest nasz poziom zaawansowania w produkcji technikami frezowania CNC aby dopasować do niego prowadzenie projektu.

 

Nie zapomnij zobaczyć naszych realizacji CNC!

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button