Najpopularniejsze materiały POS w reklamie
Spis treści:
- Jak frezuje się materiały POS?
- Z jakich materiałów produkuje się POS techniką frezowania CNC?
- Frezowanie CNC – technika produkcji POS
- Jak przygotować projekt do wykonania materiałów POS?
Materiały POS to powszechnie stosowane nośniki reklamy. Istnieje spora różnorodność materiałów POS, do najczęściej spotykanych należą:
- ekspozytory;
- standy, potykacze;
- różnego rodzaju stojaki;
- zabudowy sklepowe;
- lightboxy i wiele innych.
Jak frezuje się materiały POS?
Frezowanie CNC materiałów POS (Point of Sale) pozwala na wycinanie kształtów, a także grawerowania na ich powierzchni liter, cyfr oraz innych wzorów. Elementy można zaprojektować w taki sposób, aby możliwe było ich łatwe składanie i rozkładanie, jeśli materiały te mają być mobilne lub często transportowane w nowe miejsca ekspozycji.
Komponenty POS wykonuje się z różnych materiałów o różnych właściwościach. Do ich obróbki stosuje się odpowiednie narzędzia: do tworzywa sztucznego, drewna czy materiału drewnopochodnego. Do frezowania CNC stosuje się frezy o różnej geometrii i średnicy, w zależności od materiału, w którym chcemy wykonywać obróbkę. Dzięki frezowaniu elementów tą techniką otrzymujemy rezultaty wysokiej jakości. Wycięte z dużą dokładnością materiały posiadają powtarzalne wymiary , a samo frezowanie jest szybkie i ekonomiczne. Centrum CNC posiada stół roboczy dużych rozmiarów. Powierzchnia pozwala na wykonywania obróbek w płytach o różnych wielkościach, dzięki temu można wykonywać rozkroje wielu elementów w trakcie jednego procesu. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas produkcji oraz zmniejsza ilość powstałych odpadów. Centrum obróbcze powinno być wyposażone w stół próżniowy, aby za pomocą podciśnienia zamocować materiał, z którego będziemy wycinać komponenty. Automatyczny magazyn narzędzi znacznie przyspiesza wykonywane prace, często wielokrotnie.
Z jakich materiałów produkuje się POS techniką frezowania CNC?
Materiały POS wytwarza się różnymi technikami, w zależności od użytych materiałów oraz przeznaczenia. Jedną z najpopularniejszych jest frezowanie CNC materiałów POS. Produkować je można z takich materiałów jak:
Frezowanie sklejki
Materiał ten bardzo dobrze poddaje się obróbce skrawaniem. W sklejce można wycinać, wykonywać nawierty i grawerowanie na jej powierzchni. Grawerowanie wygląda dobrze. Mogą zdarzyć się drobne, odstające włókna na krawędzi materiału po wykonaniu grawerowania, które należy poddać szlifowaniu. Krawędzie sklejki po frezowaniu można dodatkowo zaokrąglić frezując je frezem promieniowym, o promieniu 2 lub 3 mm. Sklejkę po wykonaniu frezowania CNC należy przeszlifować papierem ściernym. Najpierw średnio, a następnie drobnoziarnistym. Przeszlifowaną sklejkę można pokryć lakierem bezbarwnym lub kryjącym uzyskując na dowolny kolor. Można także użyć lakierobejcy lub całość zaolejować.
Frezowanie drewna
Drewno to dobry materiał do wykonywania frezowania CNC. Elementy drewniane dobrze się frezuje. Można wycinać w nich dowolne kształty i wzory, a na ich powierzchni wykonać grawerowanie. Elementy drewniane po wykonaniu frezowania należy szlifować w celu wygładzenia powierzchni. Drewno należy zabezpieczyć lakierem, pomalować na dowolny kolor lub zaolejować.
Frezowanie MDF
MDF, ze względu na swoją zwartą strukturę, dobrze nadaje się do frezowania. Można w nim wycinać dowolne kształty i wzory oraz wykonywać nawierty. Grawerowanie w MDF daje dobre rezultaty, a grawerowane elementy takie jak litery, cyfry, logotypy czy inne oznakowanie są precyzyjne. Po obróbce elementy z MDF należy poddać szlifowaniu, a następnie polakierować na dowolny kolor.
Frezowanie HPL
Frezowanie w tym materiale sprawdza się bardzo dobrze. Po wycięciu kształtów, otworów, wykonania nawiertów lub grawerowania na jego powierzchni, nie jest wymagane szlifowanie. HPL nie wymaga także lakierowania ani olejowania, więc produkcja komponentów z tego materiału jest szybka i ekonomiczna. Materiał ten można oklejaćlub zadrukować.
Frezowanie Dibondu
Dibond łatwo się obrabia skrawaniem co daje dobre rezultaty. Można wycinać w nim kształty, wzory, wykonywać otwory, a także grawerować na jego powierzchni. Wycięte elementy nie wymagają szlifowania lub malowania.
Frezowanie plexi
Plexi to materiał powszechnie stosowany w branży reklamowej. Frezowanie daje dobre rezultaty i wysoką estetykę. Wykonane komponenty można oklejać lub nadrukowywać na ich powierzchni. Frezowanie CNC plexi nadaje komponentom ostateczną formę i nie jest wymagana dodatkowa obróbka.
Frezowanie PCV
PCV (PVC) bardzo łatwo poddaje się frezowaniu. Można w tym materiale wycinać kształty, wykonywać nawierty oraz grawerować na jego powierzchni. PCV po frezowaniu nie wymaga dodatkowej obróbki. Materiał można malować, oklejać lub zadrukować.
Frezowanie HIPS
Materiał ten jest powszechnie stosowany w reklamie, do produkcji różnego rodzaju standów, potykaczy itp. HIPS łatwo obrabia się techniką skrawania. Możliwe jest precyzyjne wycinanie kształtu, wykonywanie otworów czy grawerowanie. Wycięte elementy można: malować, oklejać czy zadrukować. Materiał daje się łatwo transportować i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Frezowanie CNC – technika produkcji POS
Frezowanie CNC pozwala na wykonanie takiej ilości konkretnych materiałów POS, jaka w danym momencie jest potrzebna. Kiedy zabraknie danego elementu lub kiedy dany system zostanie zużyty, można go szybko wykonać z wybranego materiału, bazując na wcześniej przygotowanym projekcie. Ze względu na to, że do produkcji materiałów POS wykonywanych metodami obróbki skrawaniem nie potrzeba projektować ani wytwarzać form czy wykrojników to jej realizacja jest szybka i ekonomiczna. Można wytwarzać zarówno elementy jednostkowe, jak i całe serie.
Jak przygotować projekt do wykonania materiałów POS?
Materiały POS najczęściej składają się z dwuwymiarowych elementów, które po wycięciu są składane w całość. Do ich projektów najlepiej użyć programów wektorowych takich jak: Autocad, Adobe Illustrator czy Corel Draw. Tego typu programów jest wiele, a wymienione należą do najpopularniejszych. Jeśli chcemy wykonać elementy trójwymiarowe to projekt należałoby przygotować w programie 3D takim jak Fusion 360, Rhino. Aby prawidłowo wykonać frezowanie komponentów do materiałów POS należy wykonać rysunek w skali 1:1, w milimetrach.