HPL obróbka i zastosowanie

HPL – obróbka i zastosowanie

Charakterystyka HPL – szeroki zakres możliwości i zastosowań

HPL to popularny materiał, szeroko stosowany w budownictwie, aranżacji wnętrz a także w wielu gałęziach przemysłu. Płyty HPL to materiał, który powstaje po sprasowaniu włókien drzewnych z różnymi żywicami pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W dużym uproszczeniu to gęsto prasowany papier impregnowany najczęściej żywicą fenolową.

 HPL występuje w płytach o różnej grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. Występuje także w formie cienkiego 1mm laminatu HPL, który najczęściej jest okładziną dekoracyjną i służy do oklejania powierzchniowo wielu innych płyt takich jak sklejka, MDF czy płyta wiórowa. HPL jest produkowany w wielu kolorach a także dekorach czyli posiada z jednej lub dwóch stron ozdobne wzory. Rdzeń płyty najczęściej jest czarny lub brązowy ale może mieć także inne kolory. Płyty kompaktowe HPL są mało higroskopijne jednak istnieje także podział, na te które można wykorzystywać tylko wewnątrz oraz, na te które dobrze poradzą sobie na zewnątrz, które są wodoodporne oraz wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

 

Spis treści:

  1. HPL w budownictwie – elewacje
  2. HPL w budownictwie – wykończenie wnętrz
  3. HPL w budowie elementów maszyn
  4. HPL szerokie spektrum wariantów kolorystycznych i grubości materiału

HPL w budownictwie – elewacje

Ze względu na swoje właściwości materiał ten jest stosowany w budownictwie do wykonania elewacji. Dzięki możliwości łatwej obróbki w technologii frezowania CNC, można dostosować jego kształt do kształtu budynku a praktycznie dowolne wybarwienie nada budynkowi niepowtarzalny i estetyczny wygląd.

 

Poznaj naszą ofertę na frezowanie HPL!

 

HPL w budownictwie – wykończenie wnętrz

Dużą grupą produktową w portfolio wielu producentów stanowią płyty jednokolorowe lub dekoracyjne do użytku we wnętrzach. Wykonuje się z nich okładziny ścian, elementy mebli oraz blaty. HPL to bardzo wytrzymały materiał i z pewnością dobrze się sprawdzi w tych zastosowaniach. Często jest wykorzystywany do okładzin i przegród w sanitariatach, oraz do produkcji szafek w szatniach na basenach i siłowniach.

frezowane płyty HPL

Płyty HPL frezowane CNC

HPL w budowie elementów maszyn

HPL to chętnie wykorzystywany materiał konstrukcyjny używany do budowy elementów maszyn i urządzeń. Często jest stosowany do wykonywania przegród konstrukcyjnych jak i blatów czy technicznych stołów  roboczych.

 

HPL szerokie spektrum wariantów kolorystycznych i grubości materiału

Płyty kompaktowe HPL występują w wielu różnych formatach w zależności od rodzaju czy producenta. Tak szerokie spektrum wielkości i grubości materiału daje możliwość swobodnego projektowania komponentów oraz elementów, które następnie można obrobić za pomocą technik frezowania CNC, uzyskując pożądany kształt i wielkość.

kolorowe klocki z napisami frezowane w hpl

Kolorowe elementy frezowane w HPL

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button