Jak przygotować drewno do frezowania CNC

Spis treści

 

 

Gatunki drewna stosowane w obróbkach w technologii frezowania CNC

Jak przygotować drewno do frezowania CNC? W procesie frezowania CNC można używać większości dostępnych gatunków drewna. Jedne sprawdzają się trochę lepiej od innych i ostatecznie mogą służyć do wykonywania z nich innych wyrobów. Ze względu na swoje właściwości można by, przeprowadzić podstawowy podział na gatunki iglaste i liściaste. Gatunki iglaste znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, ale także w wielu innych branżach. Gatunki liściaste znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie oraz wszędzie tam, gdzie jakość i twardość drewna ma duże znaczenie.

Gatunki iglaste posiadają drewno o mniejszej gęstości w, są miękkie i stosunkowo łatwo poddają się obróbce mechanicznej. Są jednak zdecydowanie bardziej żywiczne, przez co nie nadają się tak dobrze do obróbki skrawaniem, gdyż zawarta w drewnie żywica może powodować szybsze zużywanie się narzędzi skrawających. Niska gęstość gatunków iglastych może powodować mniejszą żywotność oraz użyteczność wykonywanych z nich wyrobów.

Gatunki Liściaste posiadają wysoką gęstość i są bardziej zwarte w swojej strukturze. Gatunki te w większości posiadają dobre właściwości mechaniczne, a także nie posiadają dużo żywicy jak gatunki iglaste. Wiele gatunków liściastych do gatunki twarde i bardzo twarde, które doskonale nadają się do obróbki mechanicznej.  

Gatunki drewna liściastego, które najczęściej stosuje się do obróbki frezowania CNC to dąb, jesion, orzech amerykański, orzech europejski, czereśnia, klon i wiele innych. 

 

Suszenie / sezonowanie tarcicy, czyli jak przygotować drewno do frezowania CNC

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek obróbki drewna, ścięte drzewa powinny być odpowiednio przetarte – czyli pocięte najczęściej na długie deski, wzdłuż pnia drzewa, zwane tarcicą. Następnie tak przygotowane deski poddaje się procesowi suszenia. O suszeniu mógłby powstać osobny artykuł, ale w dużym skrócie chodzi o to, aby drewno ustabilizować i pozbyć się dużej części wody. W większości przypadków drewno liściaste suszy się do wilgotności 8-10%. Po procesie suszenia możemy założyć, że drewno nadaje się już do poddania go procesom obróbki mechanicznej. 

Drewno, które otrzymamy po procesie suszenia, będzie posiadało kształt desek, o różnej długości a szerokości takiej, jaką posiadał pień drzewa. Oczywiście deski będę się także różniły szerokością, w zależności od wyboru techniki przecierania drewna. Do celów dalszej obróbki będziemy wybierali szerokości desek najbardziej zgodne z docelowymi wyrobami, jakie chcemy następnie z nich wykonać. Drewno po procesie suszenia nie jest idealnie równe, gdyż na skutek utraty wody i zmiany swojej objętości na pewno będzie posiadało mniejsze lub większe odkształcenia, które następnie będzie należało zniwelować.

Tarcica jesionowa - Jak przygotować drewno do frezowania CNC

Tarcica jesionowa

Obróbka wysuszonej tarcicy

 

Tarcicę najprawdopodobniej otrzymamy w deskach o różnej długości i grubości 40-50mm. Tak jak wspominaliśmy powyżej deski takie najprawdopodobniej równe nie będą i będziemy musieli je wyrównać, o ile nie zamówiliśmy wstępnie obrobionego materiału w postaci już przygotowanych równych i powtarzalnych desek. Przed tym procesem najlepiej pociąć już wstępnie deski na takie o odpowiedniej szerokości i długości np. na pile formatowej.

Zainteresowany?

Zapytaj nas o ofertę

Do wyrównywania desek służą potocznie nazywane grubościówki. Maszyny te to szeroka gama urządzeń od prostych maszyn ręcznych mogących obracać jedną płaszczyznę, aż do zautomatyzowanych maszyn, które potrafią obrobić do odpowiednich wymiarów nie tylko dwie przeciwległe płaszczyzny, ale także wszystkie 4 płaszczyzny deski, w jednym procesie technologicznym. Przygotowane w ten sposób deski będą równe, odpowiedniej wielkości i co najważniejsze powtarzalne, czyli każda wcześniej poddana obróbce deska będzie taka sama, co daje kolejne możliwości przygotowania do frezowania CNC lub może stanowić gotowy surowiec do obróbki CNC.

Lamele drewniane - Jak przygotować drewno do frezowania CNC

Lamele drewniane

 

Jak przygotować drewno do frezowania CNC – przygotowanie klejonek   

Deski po omówionych powyżej obróbkach mogą stanowić gotowy materiał do produkcji i moglibyśmy rozpoczynać już realizację obróbek frezowania CNC. Może się jednak zdarzyć, że będziemy potrzebowali materiału o sporej powierzchni, które następnie będziemy chcieli wykorzystywać do produkcji nap blatów stołów lub innych elementów o większych powierzchniach. Do tego celu powinniśmy przygotowane wcześniej porozcinane deski odpowiednio ze sobą skleić. Deski do klejenia będą posiadały najczęściej od 40 do 80 mm szerokości, mogą być także szersze, jednak w takim przypadku drewno będzie mniej stabilne, podatne na wyginanie, a nawet pękanie. Grubość desek, które będziemy używali, do klejenia będzie wynosiła kilkunastu do 40 lub nawet 50 cm, w zależności od długości. Im dłuższa deska, tym prawdopodobniej będzie ona cieńsza po procesie wyrównywania.

Klejonka bukowa

Klejonka bukowa

 

Aby wykonać klejonkę należy obrobione deski odpowiednio wyselekcjonować pod względem kolorystycznym usłojenia, a także dobrać je pod względem podobnej długości. Tak dobrane deski układamy w prasę, ręczną lub automatyczną aplikując pomiędzy nie odpowiedni klej. Takie klejonki muszę następnie przejść proces schnięcia, który jest zależny od kilku czynników, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, wielkość klejonki oraz rodzaj kleju. Po procesie schnięcia będziemy musieli usunąć pozostałości kleju, który wydostał się na zewnątrz, czasami oczyścić i przeszlifować taką klejonkę i będziemy już posiadali gotowe klejonki do wykonywania obróbek frezowania CNC drewna.

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button