MDF modelowanie 3D

 Materiały do realizacji modelu 3D

Spis treści:

Wstęp

Właściwości techniczne

Gabaryty i waga

Odwzorowanie detali

Budżet

 

Wybór materiału do realizacji modeli 3D zależy od wielu czynników, które musimy przeanalizować, zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniej opcji. Do wyboru mamy szereg różnych materiałów a często od naszej decyzji na tym etapie zależeć będzie powodzenie projektu. Przed wyborem materiału do realizacji detali 3D powinniśmy przeanalizować między innymi następujące czynniki: 

 

  • jakie właściwości techniczne powinien posiadać wykonany model,
  • czy model będzie poddawany obciążeniom użytkowym,
  • jakie będzie czas eksploatacji modelu,
  • jakie będą gabaryty i waga realizowanego modelu,
  • czy model będzie prezentował tylko koncepcję, ideę czy będzie także użytkowy,
  • jak bardzo skomplikowany jest zaprojektowany detal 3D i w jakim materiale będzie najlepiej odwzorowany,
  • w jakich ilościach będziemy chcieli realizować modele 3D,
  • czy wykonane modele będą podlegały dalszym obróbkom, takim jak szlifowanie czy malowanie,
  • jakim budżetem dysponujemy

 

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nam podjąć decyzję najbardziej odpowiedniego materiału do naszych celów. W przypadku braku pewności co do dokonanego wyboru lub mniejszej znajomości dostępnych materiałów, warto skonsultować się z projektantami produktu projektantami obróbek CAM lub operatorami CNC. Opierając się na ich doświadczeniu, możemy podjąć najlepsze decyzje przed produkcją modeli 3D. Poniżej zostały opisane szerzej wybrane czynniki decydujące o wyborze materiału do frezowania CNC modeli 3D.

Właściwości techniczne

Mając na uwadze właściwości techniczne, należy się zastanowić czy modele 3D będą podlegały znacznym obciążeniom mechanicznym. Jeśli przewidujemy, że obciążenia te będą duże, to należałoby rozważyć stal lub inne metale jak np. aluminium, możemy także zdecydować się na szereg tworzyw technicznych, które posiadają różną wytrzymałość, właściwości i zastosowanie. 

Jeśli modele nie będą podlegały znacznym obciążeniom mechanicznym, można się zdecydować na drewno i materiały drewnopochodne takie jak MDF klejony warstwowo lub sklejkę. W przypadku niektórych modeli 3D warto rozważyć także zastosowanie styroduru oraz różnego rodzaju pianek.

Gabaryty i waga

Modele 3D o znacznych gabarytach najlepiej wykonywać z materiałów lekkich i tanich. Do takich materiałów można zaliczyć styrodur, i różnego rodzaju pianki. Zdarza się, że modele o dużych gabarytach powinny posiadać większą wytrzymałość i odporność na wgniecenia, w takim przypadku lepiej sprawdzi się drewno lub MDF, gdyż posiadają zdecydowanie lepsze właściwości mechaniczne, są jednak zdecydowanie droższe.
Poznaj naszą ofertę na: Frezowanie logo, liter i innych kształtów

 

Odwzorowanie detali

W przypadku projektów z dużą ilością detali powinniśmy decydować się na materiał, w którym te detale będą dobrze odwzorowane. Warto w takim przypadku rozważyć drewno lub MDF klejony warstwowo, lub specjalistyczne pianki o dużej gęstości. Jeśli model 3D nie będzie posiadał zbyt dużej ilości detali, bardziej odpowiednia może okazać się pianka lub styrodur. W przypadku występowania wielu drobnych detali na modelu 3D najlepszym wyborem może okazać się aluminium. 

Budżet

O materiale często decyduje budżet, zdarza się, że to kluczowy czynnik decydujący o wyborze danego materiału przy frezowaniu CNC. Jeśli modele będą stanowiły większą produkcję lub nawet będą produkowane seryjnie, to droższe materiały mogą nie mieścić się w budżecie.

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button