komponenty mebli ze sklejki

Własny produkt – Jak zacząć produkować własne wyroby nie posiadając swojej produkcji?

Spis treści:

 

Produkcja własna czy produkcja zlecona

Zdarza się że mając zaprojektowany produkt lub serię produktów zastanawiamy się czy wdrożyć własną produkcję czy też podzlecić ją firmie w tym wyspecjalizowanej. Aby podjąć prawidłową decyzję warto przeanalizować kilka czynników:

 • czy posiadamy wiedzę na temat produkcji a jeśli nie to ile czasu będziemy potrzebowali na jej zdobycie,
 • jakie procesy technologiczne będą składały się na naszą produkcję,
 • jak dużej i jakiego rodzaju przestrzeni będziemy potrzebowali, 
 • jakie maszyny i sprzęt będą nam potrzebne,
 • jakie oprogramowanie będziemy musieli wdrożyć i czy mamy czas żeby się go nauczyć,
 • czy będziemy musieli zatrudnić wykwalifikowanych pracowników,
 • czy dysponujemy odpowiednim budżetem żeby realizacja mogła zakończyć się powodzeniem,

Oczywiście pytań jest znacznie więcej ale odpowiedź na powyższe pytania pozwoli łatwiej podjąć decyzję o rozpoczęciu własnej produkcji lub zlecaniu części lub całości wykonania naszego produktu firmie specjalistycznej.

Czy warto korzystać z usług doświadczonej firmy zewnętrznej w procesie produkcji?

Od zaprojektowania produktu do jego finalnej wersji jest daleka droga, a jeszcze dalsza do zoptymalizowanego procesu produkcyjnego. Jeżeli zdecydowaliśmy się poświęcić swój czas na zaprojektowanie produktu to być może warto skorzystać z doświadczenia innych w samej produkcji. Do wykonania jest jeszcze wiele innych działań jak badania rynku, marketing czy sama sprzedaż więc nawiązanie współpracy w firmą produkcyjną może okazać się dobrym wyborem.

Kiedy warto nawiązać współpracę z firmą produkcyjną lub świadczącą usługi CNC?

Współpracę z firmą produkcyjną lub firmą świadczącą usługi frezowania CNC warto nawiązać już na etapie projektowania. Wtedy to możemy otrzymać sporo wiedzy, która pomoże nam sprawniej doprowadzić proces projektowy do końca oraz zoptymalizować koszty wdrożenia i samej produkcji. Podczas takiej współpracy dowiemy się czy nasz produkt jest zaprojektowany w taki sposób aby można było optymalnie go produkować oraz jakich materiałów najlepiej użyć do produkcji.

 

Poznaj nasz artykuł: Jaką wiedzą powinniśmy dysponować rozpoczynając współpracę z firmą produkcyjną lub usługową

 

Dlaczego produkcja w technologii frezowania CNC to dobry wybór metody produkcji?

Jeśli nasz produkt da się wykonać w technologii frezowania CNC to dobrze się składa, ponieważ to wydajna i dająca powtarzalność metoda produkcji. Jeśli zaprojektujemy i wdrożymy do produkcji nasz wyrób to mamy możliwość powielać go w dowolnym momencie oraz w dowolnych nakładach. Początkowa produkcja techniką frezowania CNC da nam możliwości realizowania nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk jednorazowej produkcji. Na pewno będą istniały minimalne nakłady przy których produkcja będzie dla Ciebie opłacalna, ale korzystając z technik frezowania CNC, te nakłady będą nieporównywalnie mniejsze w porównaniu z takimi technologiami jak wtryski, odlewy, produkcja  przy użyciu wielu wyspecjalizowanych maszyn czy praca ręczna.  

Frezowanie CNC to łatwa do wdrożenia metoda produkcji. 

Konsultacje z projektantem CAM, czyli osobą, która zaprojektuje obróbki frezowania z pewnością pomogą w prawidłowym zaprojektowaniu komponentów do wdrożenia. Dzięki projektowaniu produktu od początku z wizją jego realizacji mamy dużą szansę, że raz wdrożony proces produkcji da nam powtarzalność wykonywania produktu. Możemy wtedy zamawiać odpowiednie ilości produktu w takim samym stosunku w jakim odbywa się sprzedaż. Oczywiście problemem na początku będziesz to że nie będziesz w tym modelu posiadał wyrobów które od razu możesz wysłać swoim klientom przez co będą oni zmuszeni do czekania dłużej na swoje zamówienie. Natomiast jest bardzo pozytywny aspekt takiego właśnie podejścia – nie musisz drukować nadwyżki i zamrażać gotówki w produktach których jeszcze nikt nie kupił. Wszystko zmienia się w momencie kiedy masz już klientów i jesteś w stanie policzyć jakie zapasy produktu powinieneś posiadać aby jak najszybciej móc dostarczyć towar swoim klientom.

Zdarza się że do produkcji skomplikowanych elementów należy wykonać jakąś formę, w której będziemy mocowali nasz obrabiany element podczas frezowania CNC lub będzie trzeba zaopatrzyć się w minimalne ilości materiału przy których dana produkcja będzie się opłacała, jednak mimo wszystko samo przygotowanie jest łatwe i całkiem tanie w porównaniu z innymi technikami produkcji. Aby pokazać skalę ilości materiałów, które da się obrabiać omawianą techniką możemy wymienić następujące procesy:

Do wymienionych grup procesów produkcyjnych zaliczyć można obróbki na setkach różnych materiałów z których to będzie można wykonywać Twoje produkty a od Ciebie zależy to jakie właśnie wybierzesz.

Jaką część swojej produkcji zlecić?

Produkcja dzieli się na wiele etapów i należy dobrze się do niej przygotować nawet kiedy to nie my będziemy finalnie ją wykonywali. Brak zaangażowania w początkowych jej stadiach stwarza sporo problemów do rozwiązania w etapach późniejszych i lepiej przystąpić do produkowania z gotowym planem.

Zanim rozpoczniemy współpracę z firmą usługową należy się zastanowić jakie elementy procesu powinna przejąć za nas firma produkcyjna bądź usługowa a jakie procesy powinniśmy wykonywać sami. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu czynników. 

Rozważanie nad zleceniem części lub całości produkcji należy zacząć od tego aby zaplanować wszystkie procesy powstawania produktu, które można podzielić na następujące elementy:

 • pozyskanie surowca bądź surowców,
 • wykonanie modeli, prototypów,
 • wykonanie projektu końcowego,
 • zaprojektowanie obróbki CAM,
 • frezowanie CNC,
 • szlifowanie, malowanie lub inne wykończenie,
 • pakowanie w opakowania zbiorcze lub opakowania końcowe,

Produkcję mogą obejmować jeszcze inne procesy technologiczne ale powyżej wymienione dają pogląd na to jakie wchodzą w skład typowej produkcji. Jeśli posiadamy własne zaplecze, możemy zamawiać materiały, wykonywać prototypy bądź pakować swoje produkty. Jeżeli czas nam na to pozwala to może być dobre rozwiązanie.  W przypadku kiedy produkcja opiera się na większych wolumenach to może zasadnym będzie zlecenie całości takiej produkcji łącznie z pakowaniem produktu końcowego aby zaoszczędzić na transporcie półproduktów bądź gotowych wyrobów. Każda taka decyzja powinna być poprzedzona analizą procesu, zasobów własnych oraz możliwości firmy produkcyjnej jednej bądź usługowej. Z reguły przy produkcji niskoseryjnej procesy poza frezowaniem CNC będą mniej opłacalne przy zlecaniu na zewnątrz, natomiast przy zwiększaniu wolumenu produkcji podzlecanie całości procesu będzie mogło się bardziej opłacać niż wykonywać te zadania samemu.

Najczęściej przy małej i średniej wielkości produkcji warto zlecić wykonanie obróbek CAM oraz frezowanie CNC. Z resztą operacji powinniśmy sobie poradzić a przy rozpoczynaniu wdrożenia nowych wyrobów każda oszczędność się przyda. Jeśli możemy zaoszczędzić na procesach, które sami możemy wykonać to wydaje się że jest to racjonalne rozwiązanie.

Zdarzyć się może że w procesie produkcji może być potrzeba skorzystania z profesjonalnych usług takich jak np malowanie czy lakierowanie, wtedy często firma, której zlecamy frezowanie CNC może polecić specjalistów w tej branży.

Kiedy warto pomyśleć o swojej produkcji

Nie wszyscy zdecydują się na wytwarzanie swoich produktów samemu ale nie wszyscy też powinni to robić. O tym jak szybko i czy w ogóle zdecydujemy się na własną produkcję decyzję będziemy musieli podjąć sami. Jeśli nasza wiedza z zakresu technik produkcji nie jest zbyt duża, pomimo opracowanych już świetnych projektów i mnóstwa pomysłów, powinniśmy naszą produkcję raczej odłożyć na przyszłość. Zdecydowanie lepiej w takich przypadkach zlecić tę cześć powstawania produktu a zająć się sprzedażą i wieloma innymi rzeczami związanymi z produktem aby go urynkowić. Bardzo często jest tak, że produkcja zlecana firmie partnerskiej to bardzo wygodne rozwiązanie, które nigdy się nie kończy, bo odchodzi nam bardzo dużo z tego co moglibyśmy robić gdybyśmy taką produkcję posiadali.

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button