meble ze sklejki_ frezowanie CNC sklejki

Sklejka w procesie projektowania i produkcji mebli w technologii frezowania CNC

Spis treści:

 

Sklejka – chętnie wykorzystywany surowiec do produkcji mebli

Sklejka to materiał szeroko wykorzystywany we wzornictwie przemysłowym. Często jest wybierany przez projektantów jako surowiec do produkcji mebli. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim jest łatwo dostępny, w szerokiej gamie płyt o zróżnicowanych formatach, grubościach i parametrach technicznych.

Jednak najważniejszymi cechami sklejki, jako materiału do produkcji mebli, jest jej wytrzymałość techniczna oraz fakt, że jest to materiał ustabilizowany i że nie wymaga, poza końcowym szlifowaniem i lakierowaniem czy lub olejowaniem, żadnych dodatkowych procesów obróbki technologicznej. Projektant używając sklejki jako materiału do produkcji mebli nie potrzebuje posiadać aż tak dużej wiedzy technicznej jak w przypadku mebli z drewna. Bariera wejścia w świat projektowania mebli ze sklejki nie więc jest duża.

Estetyka sklejki, a projektowanie mebli

Sklejka, w zależności od klasy w jakiej występuje, posiada zróżnicowaną estetykę. Im wyższa klasa sklejki tym ładniejsza jest jej powierzchnia. Z reguły klasa 2/2 wystarcza do większości zastosowań przy produkcji mebli. Zdarza się, że wymagana jest sklejka w klasie 1/2, która powinna odznaczać się najwyższymi walorami estetycznymi. Charakterystycznym elementem sklejki jest jej przekrój. Widoczne są tu pojedyncze forniry, z których sklejka jest zbudowana. Wykorzystana w projekcie mebli w odpowiedni sposób, stanowić może dekoracyjny element całej kompozycji mebla.

W trakcie projektowania można zadecydować czy pozostawić surowy charakter sklejki, zabezpieczony bezbarwnym lakierem lub olejem, czy też nie nadać jej bardziej wyrazistego wyglądu poprzez użycie bejcy, lakieru w dowolnym kolorze czy olejów z różnymi pigmentami, których zastosowanie zmienia w znacznym stopniu ostateczną estetykę mebla.

Powierzchnię sklejki można dodatkowo okleić laminatem, takim jak np. HPL, występującym w wielu dekoracyjnych wzorach i w szerokiej kolorystyce. Taki zabieg zwiększy odporność powierzchni sklejki na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, oraz nada jej wyjątkowy charakter. Co ważne, sklejkę okleić można w arkuszach, jeszcze przed obróbką, a następnie wykonywać obróbki CNC sklejki razem z przyklejonym laminatem HPL. Dzięki temu uzyskujemy precyzyjnie wykończone krawędzie oraz wysoką estetykę produktu końcowego.

Niewielki stolik ze sklejki

Niewielki stolik ze sklejki wyprodukowany w technologii frezowania CNC

Projektowanie mebli ze sklejki

Gama mebli wykonanych ze sklejki przy użyciu frezowania CNC jest bardzo szeroka. Najczęściej materiał ten jest wybierany do produkcji: stołów, krzeseł, foteli, regałów, komód, szaf, sof i różnego rodzaju siedzisk. Aby końcowy produkt był bezpieczny i estetyczny, projektując meble ze sklejki, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych czynników:

Bezpieczeństwo zaprojektowanych i wykonanych mebli

Pierwszy i najważniejszy czynnik to bezpieczeństwo. Wykonany mebel powinien być przede wszystkim stabilny, oraz przenosić obciążenia występujące w trakcie jego użytkowania.
Szczególną grupę, pod względem bezpieczeństwa, stanowią meble z przeznaczeniem do użytku przez dzieci. Polskie przepisy prawa nakazują placówkom edukacyjnym zakup wyłącznie mebli certyfikowanych. Nie bez znaczenia są także oleje, farby i lakiery użyte do produkcji, które także muszę spełniać odpowiednie wymagania. Wszystkie pozostałe parametry, którym muszą odpowiadać projektowane meble, można znaleźć w polskich i międzynarodowych normach, a także w rozporządzeniach Unii Europejskiej. Aby już na etapie projektowania posiadać pełną wiedzę w zakresie wymagań technicznych dla danego rodzaju mebla, najlepiej zwrócić się po szczegółowe informacje do jednostek i instytucji certyfikujących.
Pamiętaj, że w Desgen możesz wykonać próbny model testowy, nasi specjaliści zweryfikują Twój projekt oraz doradzą w odpowiednim doborze materiałów – napisz do nas!

Estetyka mebli ze sklejki

Stolik kawowy ze sklejki z okrągłym blatem

Stolik kawowy ze sklejki z okrągłym blatem wyprodukowany w procesie obróbki w technologii frezowania CNC

Sam fakt wyboru sklejki jako materiału konstrukcyjnego do produkcji mebli, daje dużą szansę na uzyskanie atrakcyjnego efektu końcowego. Płyta złożona z pojedynczych fornirów prezentuje się pięknie. Posiada ładny rysunek drewna, mniej lub bardziej widoczny, w zależności od wyboru rodzaju sklejki.
Krawędzie sklejki to jedna z jej cech rozpoznawczych. Wzór występujących na przemian jaśniejszych i ciemniejszych pasków przypadł do gustu wielu projektantom i użytkownikom mebli. Zaletą tego materiału jest fakt, że niezależnie od tego, w którym miejscu będzie występowało cięcie czy otworowanie płyty, zawsze uzyskamy atrakcyjny rysunek przekroju sklejki.

Klasy sklejki wykorzystywane do produkcji mebli

W tym miejscu należałoby wspomnieć o doborze klasy sklejki do zastosowania przy produkcji mebli. Jeśli elementy są widoczne i zależy nam na tym, aby powierzchnia sklejki prezentowała się najkorzystniej, należy wybierać materiał w klasie 2/2 lub 1/2. Im wyższa klasa tym bardziej estetyczną powierzchnię możemy uzyskać. W przypadku, kiedy w meblu będą występowały elementy niewidoczne lub będą pokryte kryjącym lakierem, można zdecydować się na płytę niższej klasy – 2/3 lub 3/3, która na pewno będzie tańsza. Zamawiając sklejkę należy zwrócić uwagę na informację o jej wymiarach. Pierwszy podawany wymiar oznacza, że wzdłuż niego ułożone jest usłojenie sklejki, np 1250x2500mm oznacza, że wzdłuż krótszego boku występuje usłojenie. Może być to cenna informacja, szczególnie kiedy chcielibyśmy wykonać dłuższy element o wzdłużnym usłojeniu. Jeżeli nie jesteś pewny, czy wybrany przez Ciebie materiał do produkcji w procesie frezowania CNC jest właściwy, napisz lub zadzwoń!

Budżet przeznaczony na produkcję mebli ze sklejki

Projektując meble ze sklejki należy zwrócić uwagę na surowiec, z którego sklejka jest zbudowana. Grubość oraz klasę płyty użytej do produkcji, gdyż to te parametry decydują w największym stopniu o cenie materiału. Kolejnym kryterium jest format arkusza sklejki. Należy go dobrać tak, aby wykorzystanie materiału było najbardziej ekonomiczne. W zależności od wielkości planowanej produkcji dobrze jest przeanalizować wielkość arkuszy sklejki jaką będziemy zamawiać. Na większych formatach zmieści się więcej elementów, ale może się okazać, że transport dużych formatów, np. 1500x3000mm będzie znacznie droższy niż tych bardziej standardowych. Podejmując decyzję o wielkości formatu płyty dobrze zorientować się jak dużym centrum CNC dysponuje nasz wykonawca, o ile nie mamy swojej produkcji. W Desgen frezujemy sklejkę w maksymalnym formacie: 1500x3000mm. Taka informacja jest bardzo cenna, szczególnie na początku procesu projektowego. Zdarza się, że może mieć wpływ na wielkość elementów projektowanych mebli i optymalizację produkcji. W budżecie projektu należy wziąć pod uwagę koszt procesu szlifowania sklejki, a także zastanowić się nad zastosowaniem sklejki z filmem melaminowym lub użyciem laminatów przyklejanych na powierzchnię płyty. W obu przypadku koszt sklejki tak zmodyfikowanej będzie wyższy.

Należy rozważyć ewentualną oszczędność na koszcie szlifowania i malowania, ponieważ tych procesów nie trzeba będzie już wykonywać. Sklejka może zyskać dzięki temu odporną na ścieranie powierzchnię tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowaniu laminatu HPL.

 

Zapraszamy do artykuły z serii frezowania i produkcji mebli ze sklejki

  1. Rodzaje i zastosowanie sklejki w procesie produkcji w technologii frezowania CNC
  2. Techniczne aspekty projektowania i produkcji mebli ze sklejki w procesie frezowania CNC

 

Nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą na frezowanie CNC sklejki!

 

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom.    

Przeczytaj również

Call Now Button