planowanie CNC blatu

Wyrównywanie / planowanie dużych i małych powierzchni w technologii frezowania CNC

 

Spis treści:

Na czym polega planowanie powierzchni?

Równanie na strugarkach i grubościówkach, a planowanie na centrum obróbczym CNC?

Jak duże powierzchnie można planować na frezarkach CNC?

Jak zamocować materiał do planowania powierzchni?

Jakich narzędzi używa się do planowania powierzchni w technologii frezowania CNC?

Zastosowanie planowania powierzchni?

 

 

Na czym polega planowanie powierzchni?

Planowanie powierzchni to inaczej jej wyrównanie aby była równa na całości planowanego obszaru. Planowanie powierzchni to najczęściej jedyny sposób aby ją wyrównać. W zależności od występujących nierówności można wybrać różne metody którymi osiągniemy zakładany cel. Wszystkie metody jednak polegają na ściąganiu naddatku materiału aż do uzyskania równej i płaskiej powierzchni.

Równanie na strugarkach i grubościówkach, a planowanie na centrum obróbczym CNC?

W procesie przemysłowym planowanie najczęściej odbywa się na strugarkach i grubościówka. Takie wyrównanie powierzchni odbywa się poprzez obróbkę mechaniczną, w której występujące w maszynie wały zaopatrzone w specjalne noże wyrównują powierzchnię, często obie powierzchnie obrabiane są w trakcie jednego procesu technologicznego. Dla uzyskania lepszego efektu maszyny wyposażone są także w duże role z papierem ściernym odpowiedniej gradacji, które mają za zadanie wyszlifować obrabiane powierzchnie, tak aby blat po opuszczeniu maszyny nie musiał być już poddawany kolejnym zabiegom technologicznym. Opisany powyżej proces stosuje się do masowej produkcji blatów. Powyższego procesu nie stosujemy już niestety do zadań indywidualnych, dużych gabarytów lub do obiektów o nietypowych wymiarach.

Dla dużych blatów i nietypowych obiektów najlepszym rozwiązaniem może okazać się planowanie w technologii frezowania CNC. Maszyny CNC posiadają duże obszary robocze, które pozwolą na planowanie naprawdę dużych gabarytów. Na centrach obróbczych CNC planować można także różnego rodzaju materiały, używając do tego celu odpowiednich narzędzi. Format, kształt i gabaryt najczęściej nie stanowią ograniczenia przy obrabianiu powierzchni na centrach obróbczych. Jedynym wyznacznikiem możliwości wykonania danego planowania jest wielkość obszaru roboczego maszyny.

 

Poznaj ofertę Desgen na: Frezowanie frontów meblowych

 

Jak duże powierzchnie można planować na frezarkach CNC?

Na frezarkach CNC możemy obrabiać np. duże słaby drewniane z litych kawałków drewna, które nieraz przekraczają 3 m długości oraz 1,5m szerokości, a także posiadają znaczną grubość 6-10 cm. Obróbka takiej dużej płyty może być dosyć trudna gdyż często takie duże płyty litego drewna mają znacznie zniekształcone obie powierzchnie powstałe w trakcie procesu suszenia drewna. Najczęściej w takich przypadkach planuje się jedną powierzchnię, a drugą pozostawia nienaruszoną  lub tylko częściowo splanowaną aby zaoszczędzić jak najwięcej cennego drewna. W przypadkach kiedy płyta drewniana nie jest mocno zniekształcona można rozważyć planowanie obu powierzchni.

 

Poznaj naszą ofertę na: Frezowanie drewna

 

Jak zamocować materiał do planowania powierzchni?

Jeśli dysponujemy materiałem o jednej względnie płaskiej powierzchni to możemy taki materiał mocować do stołu technicznego centrum obróbczego CNC za pomocą podciśnienia. Częściej jednak mamy do czynienia z bardziej zniekształconymi powierzchniami gdzie nie uda się już zastosować tego szybkiego mocowania. W takiej sytuacji stosuje się różne mocowania mechaniczne. Zdarzyć się może że obrabiany materiał jest na tyle ciężki, przy wadze kilkuset kg że nie trzeba go mocować w ogóle. W takim w przypadku należy najpierw materiał odpowiedni wypoziomować aby uzyskać jak najmniejszą różnicę pomiędzy obranymi wierzchołkami materiału aby zebrać jak najmniej grubości płyty uzyskując przy tym płaską powierzchnię.

 

KONTAKT Z DESGEN

 

Jakich narzędzi używa się do planowania powierzchni w technologii frezowania CNC?

Do planowania powierzchni używa się przeważnie głowic planujących. Są to narzędzia o dużych średnicach roboczych na płytki wymienne. Im większa średnica narzędzia tym szybciej wykonamy planowanie. Głowice takie posiadają średnice od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Przy małych planowanych powierzchniach można użyć także zwykłych frezów o średnicach kilkunastu milimetrów.  Planowanie powierzchni w technologii frezowania CNC polega na zbieraniu naddatku materiału z powierzchni planowanej planowanego detalu. Jeśli materiał jest bardzo nierówny to proces planowania należy powtarzać kilka razy zbierając jednorazowo od jednego do kilku milimetrów materiału, aż do uzyskania płaskiej powierzchni.

 

Inni czytali również:

Techniczne aspekty projektowania i produkcji mebli ze sklejki w procesie frezowania CNC

Sklejka w procesie projektowania i produkcji mebli w technologii frezowania CNC

 

Zastosowanie planowania powierzchni?

Tak jak wcześniej wyjaśniliśmy planowanie powierzchni to jej równanie więc stosuje się te zabiegi wszędzie tam gdzie wymagana jest płaska i równa powierzchnia. Najczęściej planuje się wszelkiego rodzaju blaty z materiałów takich jak drewno oraz materiały drewnopochodne takie jak MDF czy sklejka. Drewno jest planowane po klejeniu w wyniku którego powstaje blat drewniany, a podczas klejenia powstają nierówności na całej klejonej powierzchni, nierówności tych podczas klejenia raczej nie uda się uniknąć.

Zdarza się, że planuje się także stoły techniczne z różnych metali takich jak stal czy aluminium, które to często stanowią elementy maszyn oraz stołów roboczych gdzie idealnie płaska powierzchnia jest wymagana. Ostatnio popularne w procesie planowania są także stoły z żywicy, a także żywicy którą zalewa się inne materiały takie jak np. drewno. Materiały te w trakcie tego procesu a nawet jeszcze długo po mogą podlegać znacznemu odkształcaniu przez co powstałe w ten sposób blaty są znacznie zniekształcone, pofalowane czy wygięte w łuk. W takiej sytuacje planowanie to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu możemy przywrócić blatu płaszczyznę. Najczęściej wymagana jest jedna górna płaszczyzna ale zdarza się także że należy splanować dwie powierzchnie – górną i dolną.

 

Autor: Marcin Juzwa
Projektant form przemysłowych i mebli. Od lat śledzący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, architekturze. Pasjonat różnych technologii wytwarzania. Rozwija firmę produkcyjną, w oparciu o techniki obróbki skrawaniem oraz pomaga w optymalizacji procesów frezowania CNC swoim klientom. 

Przeczytaj również

Call Now Button