Na czym polega frezowanie CNC
Spis treści:
Frezowanie CNC od strony technicznej
W jakich materiałach można wykonywać frezowanie CNC
Frezowanie CNC od strony technicznej
Frezowanie CNC jest to proces obróbki materiału poprzez jego skrawanie za pomocą przeznaczonych do tego celu specjalnych narzędzi zwanych frezami. Frezy odpowiednio zamocowane w głowicy frezującej obracają się z dużą prędkością w przedziale od kilku tysięcy do nawet 24000 obrotów na minutę. W trakcie takiego obrotu freza wokół własnej osi następuje także posuw freza. Obracający się w ten sposób frez zbiera małymi partiami obrabiany materiał swoją częścią roboczą składającą się z ostrych piór, które można porównać analogicznie do zębów każdej piły. Podczas pracy freza przy każdym jego obrocie zbierana jest niewielka część materiału o grubości dziesiątych części milimetra. W wyniku takiej obróbki powstaje mnóstwo wiórów lub pyłu, w zależności od obrabianego materiału.
Poznaj ofertę Desgen na: Frezowanie CNC
Prędkości obrotowe frezów oraz posuwu (czyli przesuwania się freza w materiale podczas frezowania), dobiera się odpowiednio dla każdej obróbki. W zależności od rodzaju materiału, jego grubości, zagłębienia freza w materiale, a także od maszyny, jaką wykonujemy obróbki, dobiera się frezy, ich prędkości obrotowe i posuwy. Prędkości obrotowe freza określa się w obrotach na minutę a posuw w m/min, mm/min lub mm/s.
Dzięki obróbce w procesie frezowania CNC możemy materiał wycinać, uzyskiwać dowolne kształty dwuwymiarowe, wykonywać otwory, a także realizować skomplikowane formy i rzeźby trójwymiarowe.
Narzędzia do frezowania CNC
Frezy to narzędzia podobne do wierteł i dla laika niczym specjalnie się one nie różnią (przynajmniej frezy walcowo czołowe) natomiast mają one zupełnie inną budowę oraz inaczej od wierteł pracują w materiale. Frezy w odróżnieniu od wierteł posiadają część roboczą na bocznych ścianach i pracują głównie, przesuwając się w bok, a wiertła wiercą, przesuwając się tylko wzdłuż własnej osi. Większość frezów może pracować także wzdłuż własnej osi, podobnie do wierteł i w ten sposób zagłębiać się w materiał, ale takiej pracy jest niewiele w stosunku do bocznego posuwu freza podczas obróbek.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów frezów: walcowo czołowe, kulowe, stożkowe, profilowe, a także głowice frezujące, które najczęściej posiadają wymienne elementy robocze w postaci płytek. Frezy występują w wersjach od bardzo małych i lekkich po duże o sporej wadze. Dobór właściwych narzędzi do frezowania należy do projektanta CAM lub operatora maszyny CNC. Aby dobrać prawidłowo frezy potrzeba sporo wiedzy oraz doświadczenia.
Rodzaje frezowania CNC
Frezowanie możemy podzielić na 2 grupy:
- frezowanie 2D (dwuwymiarowe)
- frezowania 3D (trójwymiarowe)
DO obróbek frezowania 2D możemy zaliczyć wycinanie materiału, najczęściej płyt o różnej grubości i wielkości, wykonywanie kiszczeni – czyli frezowania nisz na głębokość mniejszą niż grubość materiału, a także wykonywanie różnych kształtów 2 wymiarowych takich jak figury geometryczne, litery cyfry i nieregularne kształty.
Obróbki 3D to bardziej zaawansowane frezowanie CNC. Polega ono na uzyskiwaniu różnych form przestrzennych, modeli, form i rzeźb. Są to wiele bardziej skomplikowane obróbki od tych dwu wymiarowych, często wymagają bardziej zaawansowanego oprogramowania oraz maszyn. Obróbki 3D z reguły są zdecydowanie bardziej czasochłonne, gdyż frez musi precyzyjnie zbierać materiał w trójwymiarowej przestrzeni na osiach x,y i z.
Inni czytali również:
Tworzywa sztuczne – właściwości i zastosowanie w procesie frezowania CNC
Sprzęt do frezowania CNC
Do frezowania CNC stosuje się frezarki CNC, zwane frezarkami lub centrami obróbczymi a w mowie potocznej nazywane po prostu CNC. Frezarki CNC to bardzo rozbudowana rodzina maszyn. Posiadają różną wielkość, budowę i przeznaczenie. Chociaż Frezarki CNC wykonują z zasady podobną pracę to różnią się znacznie rozmiarami, ciężarem, ilością osi, w których mogą pracować oraz osprzętem. Inaczej wyglądają maszyny do frezowania w stali, drewnie i tworzywach sztucznych czy kamieniu. Maszyny CNC mogą mieć pole robocze od kilku centymetrów po kilka metrów w obydwu osiach. Występują także maszyny bardzo duże o polach roboczych nawet do kilkudziesięciu metrów długości, najczęściej stosowane w przemyśle do obróbki bardzo dużych detali, a także do produkcji łodzi i statków, których gabaryty potrzebują naprawdę dużych maszyn.
W jakich materiałach można wykonywać frezowanie CNC
Frezować można większość znanych nam materiałów, jakie wykorzystujemy w przemyśle i w codziennym życiu. Najczęściej frezowane materiały to stal, aluminium i inne metale, drewno i materiały drewnopochodne takie jak sklejka czy płyta MDF, tworzywa sztuczne, kamień, beton, szkło, pianki i gąbki, karton, guma i wiele innych.
Dzięki tak dużym możliwościom obróbki tak wielu materiałów frezowanie CNC jest tak popularną technologią na co dzień wykorzystywaną w przemyśle w fabrykach i zakładach produkcyjnych na całym świecie.